Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wygląd zdrowego chomika

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pon 8:10, 23 Lip 2007    Temat postu: wygląd zdrowego chomika

.Wygląd zdrowego chomika - zdrowy chomik charakteryzuje się miękkim, lśniącym i gęstym futerkiem, (im intensywniejszy kolor, tym zdrowszy chomik), ma błyszczące i bystre oczka, jest ruchliwy, ciekawy świata i żwawy. Na jego skórze nie powinno być żadnych króst, czy strupków. Nie może też być ubytków w owłosieniu. Należy przyjrzeć się też okolicom odbytu. Jeżeli futerko jest brudne i pozlepiane, znaczy to, że chomik ma biegunkę. Odchody w pomieszczeniu chomika powinny być suche. Innymi oznakami niedyspozycji są: wyciek z a i oczu, mokry brzuch i ogon, łysiny i nieskoordynowane ruchy. Natomiast nie musimy się zrażać pasożytami na skórze chomika, gdyż można się ich łatwo pozbyć stosując środki owadobójcze.
2.Uzębienie - patrząc na chomika widzimy z przodu parę siekaczy, które rosną przez całe życie i nie mają korzeni. Są one zakończone cieniutkim ostrzem, dzięki czemu chomik jest w stanie przegryźć nawet blachę. Nie powinny one mieć więcej niż 2-3 mm (górne) i 6-9 mm (dolne), gdyż może to doprowadzić do przerostu zębów (patrz Choroby chomików). Za siekaczami znajduje się odcinek bezzębny, z tyłu zaś zęby trzonowe, używane do żucia pokarmu. Chomik powinien mieć możliwość ścierania zębów, w tym celu można mu dostarczać do gryzienia gałęzie.

3.Zmysły - chomik prowadzi nocny i wieczorny tryb życia, dlatego ma słaby wzrok, za to bardzo dobrze wykształcony węch i słuch. W rozpoznawaniu otoczenia pomagają mu nieustannie ruszające się wąsy, czyli wibryssy, oraz uszy - w ciągu dnia malutkie i ledwie widoczne, w momencie, gdy zwierzę czymś się szczególnie zainteresuje, powiększają się i rozpościerają. Właśnie po uszach możemy poznać, czy nasz chomik jest zdenerwowany, czy też po prostu ciekawy. Mimo dużych i błyszczących oczu chomiki widzą raczej słabo (nie rozróżniają barw, widzą tylko większe przedmioty). O zmroku ich wzrok się polepsza, ale wciąż polegają w większości na słuchu i węchu. Chomiki albinosy charakteryzują się szczególnie słabym wzrokiem, dlatego, jeżeli nie przebywają w zupełnym mroku, nieustannie mrużą oczy.

4.Torby policzkowe - od policzków, aż do barków, pod skórą znajdują się dwie zatoki tworzące worki policzkowe. Służą one chomikowi do przenoszenia zapasów do spiżarni i pojemniki do chowania różnych przedmiotów. Za jednym razem chomik jest w stanie przenieść kilkadziesiąt gramów ziarna, czyli około połowy łyżki stołowej.

5.Sen zimowy i letni - chomik zapada w hibernację (sen zimowy), gdy temperatura spada poniżej 6 stopni, a w sen letni (estywacja), gdy temperatura rośnie powyżej 38 stopni. Chomik zasypia na boku, zwinięty w kłębek. W czasie snu wygląda jak martwy. W czasie snu zimowego budzi się co kilka dni, aby się posilić, Sen letni trwa zazwyczaj tylko parę dni i nie jest tak mocny. Przy okazji kilka danych dotyczących czynności życiowych chomika:

* temperatura ciała: 36,3-37,5 st. Celsjusza
* oddechy: ok. 75 / min.
* tętno: 375-400 / min.
* dzienna ilość moczu: do 12 mililitrów
* dzienna ilość pokarmu: 10-15 gramów
* dzienna ilość wody: 15-20 mililitrów
* przeciętna długość życia: 3 lata (wyjątkowo 7!)
* długość ciała dorosłego chomika: ok. 14 cm

6. Trochę o psychice chomika: chomiki prowadzą samotniczy tryb życia, w klatce najlepiej czują się samotnie. Zwykle silniejsze zwierzątko dręczy i prześladuje słabsze (niezależnie od płci), ale zdarzają się wyjątki, gdzie chomiki przebywające stale w jednej klatce żyją zupełnie zgodnie. Zwykle jednak chomiki żyjące w większych grupach ustalają szczegółową hierarchię staczając bójki, którym towarzyszą głośne wrzaski i piski. Zwierzątka oznaczają swoje terytorium zapachem. Często można zobaczyć, jak chomik ociera się bokiem o ściany pomieszczenia. Po bokach chomika znajdują się bowiem gruczoły zapachowe, wydzielające woń wyczuwalną dla chomików, ale zupełnie bezzapachową dla ludzi (na szczęście). Chomiki nie mają dobrej pamięci. Rozpoznają opiekuna, jeżeli kilka lub co kilkanaście dni mają z nim kontakt. Trwałe ślady na psychice pozostawia niestety stałe dręczenie i prześladowanie chomika przez współlokatorów lub opiekunów (przede wszystkim małych dzieci). Jednak szczęśliwy chomik nie boi się nawet obcych, a słysząc znajomy głos chętnie wychodzi z gniazda, oczekując ulubionego jedzenia lub spaceru.



Na koniec mała wzmianka o wystawach chomików. Jeżeli uważamy, że nasz chomik jest najwspanialszy ze wszystkich (tak myśli chyba każdy), możemy spróbować sił na chomiczych konkursach. Na wystawach chomiki oceniane są w skali -punktowej:

* barwa i deseń: do 40 pkt.
* pokrój ciała: do 20 pkt.
* futerko: do15 pkt.
* wielkość: do10 pkt.
* kondycja: 10 pkt.
* oczy i uszy: 5 pkt.

Ogólny pokrój ciała powinien odznaczać się "zwięzłością": tułów powinien być krępy, szeroki, kończyny krótkie, czaszka zaokrąglona, a krótki. Futerko powinno być miękkie, gęste i u odmian krótkowłosych - krótkie (szczególnie na brzuszku). Mimo, że pożądana jest maksymalna wielkość, chomik nie powinien być tłusty. Oceniając kondycję bierze się pod uwagę sprawność i bystrość, łagodność podczas brania na ręce. Zarówno oczy, jak i uszy powinny być duże, wydatne i szeroko rozstawione. Choroba dyskwalifikuje kandydata, otłuszczenie powoduje obniżenie punktacji o 15 pkt., wszelkie okaleczenia i blizny - o 10, czyli o tyle samo, ile brudne lub poplamione pomieszczenie chomika. Pamiętajmy jednak, że nasz chomik i tak jest najlepszy na świecie, nawet jeżeli nie odpowiada jakimś wydumanym normom wymyślonym przez kilku "ekspertów".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin