Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ogólna charakterystyka papugi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pią 15:53, 27 Lip 2007    Temat postu: ogólna charakterystyka papugi

Spośród licznych ptaków, których jest około 8700 gatunków, papugi ze względu na rozwiniętą inteligencję, barwne upierzenie oraz zdolności naśladowania mowy ludzkiej zjednały sobie największą rzeszę miłośników. Stanowią one bardzo stary ewolucyjnie rząd, wyraźnie różniący się od innych grup ptaków. Rząd papug (Psittaciformes) zawiera tylko jedną rodzinę - Psittacidae, grupującą 324 gatunki z 82 rodzajów. Należą one do trzech podrodzin: lor (Lorinae), kakadu (Cacatuinae) i papug właściwych (Psittacinae).

Rozmiar: 3868 bajtów Rozpiętość rozmiarów tych ptaków jest ogromna. Do papug należą maleńkie karliczki, długości 8 cm, zwisogłówki, wróbliczki, papużki faliste, a zarazem ary, z których ara hiacyntowa, występująca w Ameryce Południowej, osiąga masę półtora kilograma i długość 110 cm. W zależności od gatunku, rejonu występowania i rodzaju pożywienia dziób, skrzydła i ogon papug mają różną długość. Bardzo zmienne i bogate ubarwi~enie także wyróżnia je spośród wszystkich ptaków. Mimo to wszystkie papugi są bardzo do siebie podobne. Rozmiar: 2462 bajtów Dziób mają krótki i potężny, mocno zakrzywiony, z silnie rozwiniętą woskówką, u której nasady znajdują się otwory nosowe. Górna część dzioba jest ruchomo połączona z czaszką. Język jest gruby, u niektórych pokryty warstwą rogową. Zakrzywionym dziobem papugi pomagają sobie we wspinaniu się po drzewach, wśród których gałęzi spędzają większą część życia.Rozmiar: 5124 bajtów Nogi ich są krótkie, z pierwszym i czwartym palcem skierowanym do tyłu, a drugim i trzecim do przodu, dzięki czemu mogą mocno obejmować gałązki. Rozmiar: 8662 bajtów Skóra nóg jest pokryta grubymi rogowymi łuskami, a na spodzie palców mocno zgrubiała.

Głowa wszystkich papug jest duża i okrągła, skrzydła silne, przeważnie zaokrąglone. Pozwalają one na szybki lot, ale nie na dalekie wędrówki. Rozmiar: 3787 bajtów Ogon papug składa się z 12 sterówek i może być równo zakończony, zaokrąglony, klinowaty lub stopniowany.

Papugi żyją głównie w Australii, Azji i Ameryce Południowej. W Afryce jest ich niewiele, bo tylko ok. 25 gatunków. Prawdopodobnie pierwotnym miejscem ich występowania była południowo-wschodnia Azja, skąd ok. 65 mln lat temu rozprzestrzeniły się na sąsiednie lądy- obecną Australię, Amerykę Południową i Azję.

Większość papug żyje w dużych stadach, które poza sezonem lęgowym przelatują z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pokarmu. Niektóre gniazdują w wielkich koloniach. Południowoamerykańskie patagonki i papugi długodziobe przenoszą się na zimę na cieplejsze zachodnie obszary kontynentu.

Według sposobu życia papugi można podzielić na leśne i stepowe. Papugi stepowe, np. faliste i nimfy, w locie przypominają nieco jaskółki; latają szybko, przemierzając trawiaste niziny, i odżywiając się głównie nasionami traw zbieranymi z ziemi. Inne żyją w górach, np. niektóre aleksandretty w Himalajach, wiele krótkoogonowych i klinowoogonowych papug- w Andach, a kea, pochodząca z południowej części Nowej Zelandii, dociera niekiedy nawet do granicy wiecznego śniegu.

Rozmia~r: 5306 bajtów Wszystkie gatunki papug odżywiają się głównie pokarmem roślinnym: mniejsze nasionami traw i drobnych chwastów dwuliściennych oraz ziarnem zbóż w różnej formie dojrzałości, a większe orzechami i dużymi twardymi nasionami. Wszystkie objadają pączki drzew, kwiaty i ogryzają korę. Lory zlizują z drzew żywicę i wysysają nektar z kwiatów. Papugi z dziobem przystosowanym do grzebania (kea, kakadu cienkodzioba, papuga długodzioba) wykopują z ziemi bulwy i korzonki, cebulę roślin i larwy owadów.

Papugi są monogamiczne, z wyjątkiem niektórych hodowlanych w niewoli. Ich zachowanie godowe są może mniej wyraźnie wyodrębnione niż u innych ptaków, ale i tak bardzo zróżnicowane. Papugi gnieżdżą się w dziuplach drzew, które przystosowują do swoich potrzeb i których używają nieraz przez wiele lat. Większość nie buduje gniazd, ale są i takie, które wzą do dziupli drobne gałązki, kawałki kory, słomę i trawę, po czym formują kulę z bocznym lub górnym wejściem. Tak robią np. nierozłączki, które często też wykorzystują wiszące gniazda wikłaczy, a nierzadko gniazdują w kopcach termitów. Papugi patagońskie gnieżdżą się kolonijnie w tunelach wydrążonych w zwietrzałych skałach. Kea również wykopuje na stromych zboczach gniazda, których głębokość może dochodzić do 2 m. Mnichy budują wielkie zbiorowe gniazda ze ściętych gałęzi w koronach drzew. Boczne otwory wlotowe tej budowli prowadzą do poszczególnych komór gniazdowych. Samice papug ziemnych składają jaja w niewielkiej jamce w ziemi.

Nie wszystkie papugi mogą rozmnażać się cały rok, np. australijskie gniazdują w porze deszczowej i okresie dojrzewania traw. Mniejsze, np. papużki faliste i nimfy, odbywają 2-3 lęgi w roku, a większe 1-2 lęgi.

Duże papugi zzą najwięcej 2-3 jaj w lęgu, podczas gdy małe składają 4-9 jaj. Rozmiar: 8135 bajtów Jaja wszystkich papug są białe i przeważnie niemal okrągłe, tylko u kakadu i amazonek są podłużne. Okres ich inkubacji wynosi od 16 dni u papużki falistej do 28 lub 33 dni u kakadu czy żako. Pisklęta wykluwają się ślepe, przeważnie nagie lub pokryte rzadkim puchem i bez wykształconego mechanizmu termoregulacji, więc rodzice muszą je ogrzewać. Są to zatem typowe gniazdowniki. Rozmiar: 2797 bajtów W miarę rozwoju pisklę stopniowo zapoznaje się z głosem i wyglądem swoich rodziców. W pełni opierzone młode papużki faliste czy nimfy opuszczają gniazdo po miesiącu, Rozmiar: 6488 bajtów a np. amazonki, żako lub kakadu po dwóch lub trzech miesiącach. Przez pewien czas jeszcze są dokarmiane przez rodziców, od których uczą się zachowań właściwych dla gatunku, aby w przyszłości znaleźć partnera o podobnym wyglądzie i zachowaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin