paulu$
Moderator
Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: skad? bo ja wiem
|
Wysłany: Pią 14:43, 27 Lip 2007 Temat postu: klub jeździecki |
|
|
Klub jeździecki
LEKCJE - głównym zadaniem klubów jest nauka podstaw jeździectwa. Gdyby ktoś jednak chciał od razu udać się na konną przejażdżkę po lesie, to szybko przekona się, że kilka godzin na maneżu jest niezbędne do opanowania techniki umożliwiającej w miarę bezpieczną jazdę. Nauka odbywa się w grupach, a lekcje tradycyjnie trwają godzinę. Na samym początku instruktor przydziela konie. Lekcja rozpoczyna się od rozgrzewki, potrzebnej zarówno jeźdźcowi, jak i koniowi, po czym można przejść do ćwiczeń. Na czas trwania kursu sporządza się dokładny grafik z uwzględnieniem różnych poziomów nauczania. Każda grupa kursu jeździ razem raz lub kilka razy w tygodniu, co pozwala stworzyć stałe grupy o podobnym stopniu zaawansowania, pozostające pod opieką jednego instruktora. Gdy jeździec opanuje już niezbędne podstawy, może wyruszać na wycieczki.
OD KURSU DO EGZAMINU - w czasie wakacji kluby proponują rozmaite kursy, kilkugodzinne, całodniowe lub nawet dłuższe, jeżeli istnieje możliwość zakwaterowania. Takie zajęcia umożliwiają dokonanie szybkich postępów, ponieważ jeździ się kilka razy dziennie. W ten sposób łatwiej wyrobić pewne nawyki, niż dosiadając konia tylko raz w tygodniu. Zajęcia stacjonarne są też najlepszym sposobem opanowania podstaw hipologii, można się bowiem nauczyć także pielęgnacji zwierząt. W miarę czynionych postępów klub proponuje zdawanie na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale pomaga ocenić swój poziom, przydaje się też w razie zmiany klubu, jeżeli chcemy trafić od razu do bardziej zaawansowanej grupy. Oferta klubów obejmuje też specjalistyczne szkolenie w różnych dyscyplinach, skoki przez przeszkody, WKKW, ujeżdżanie, horse ball, woltyżerkę, itp. Niektóre kursy są ukierunkowane tylko na jedną dyscyplinę, inne rozwijają wszechstronne umiejętności.
KOŃ W GOŚCINIE - właściciel konia nie dysponujący własnym pastwiskiem ani stajnią powinien znaleźć dla swojego podopiecznego odpowiedni ośrodek jeździecki. Także tutaj oferta jest szeroka, od wiejskich gospodarstw dla konia rekreacyjnego po renomowane stajnie sportowe dla wyczynowców. Można nawet znaleźć kogoś, kto będzie mógł jeździć na naszym koniu w zamian za pokrycie części opłat. Oczywiście godziny jazd należy z góry ustalić, podobnie jak kwestię udziału w ewentualnych zawodach czy imprezach towarzyskich. Wreszcie podobne zasady można wynegocjować w samym klubie. Właściciel przekazuje wówczas konia pod opiekę konkretnego instruktora i godzi się, aby zwierzę było w czasie lekcji dosiadane przez różnych jeźdźców. Także w tym przypadku wszystkie szczegóły powinny być wcześniej uzgodnione.
WYBÓR KLUBU - nowicjusz nie zawsze wie, jak zapisać się do klubu jeździeckiego i jaki klub wybrać. Trzeba rozejrzeć się trochę, a jeżeli w okolicy jest kilka ośrodków, nie warto od razu zapisywać się do najbliższego, lepiej przyjrzeć się każdemu, żeby wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto najpierw zajrzeć do stajni. W dobrych klubach konie są zadbane, boksy właściwie oświetlone i wietrzone, a ściółka czysta. Teren jeździecki, maneż i ewentualnie kryta ujeżdżalnia powinny sprawiać korzystne wrażenie, a ich nawierzchnia musi być utrzymana w dobrym stanie. Warto zwrócić uwagę, czy konie są łagodne, instruktorzy profesjonalni, a klienci wydają się zadowoleni.
JAKA CENA ZA JAKĄ USŁUGĘ - aby dokonać wyboru, trzeba najpierw zapoznać się z ofertą i przestudiować cennik. Przy zapisie na ogół należy uiścić roczną składkę. Lekcje zazwyczaj wykupuje się na cały semestr, warto więc od razu dowiedzieć się, czy lekcje straconą można odbyć w innym terminie. Warto też poprosić o cennik usług dodatkowych, jak kursy, obozy, egzaminy na stopnie jeździeckie itp. Poza tym jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wytrwamy w postanowieniu, warto zapytać, czy można wstrzymać się jakiś czas z wpłaceniem całej kwoty, a także ustalić różne szczegóły, np. czy toczek wypożycza się na miejscu. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kryta ujeżdżalnia, zapewniająca odpowiedni komfort w okresie zimowym. Kolejnym kryterium jest liczebność grup: lekcja dla ośmiu czy dziesięciu osób będzie na pewno droższa niż dla piętnastu, jednak instruktor może wówczas poświęcić każdemu więcej czasu. Jeśli chodzi o obóz z zakwaterowaniem, uwzględnić należy także wielkość ośrodka, infrastrukturę, warunki noclegowe oraz proponowany program zajęć. Jeżeli chcemy powierzyć klubowi naszego wierzchowca, przezorność nakazuje spisanie umowy jasno określającej obowiązki każdej ze stron oraz ryzyko objęte polisą ubezpieczeniową ośrodka. Umowa powinna też precyzować, co wchodzi w zakres objętych nią świadczeń, a co jest płatne dodatkowo (np. podkucie, pasze uzupełniające, pielęgnacja, strzyżenie itp.). Warunki rozwiązania umowy muszą być z góry ustalone, podobnie jak okres wypowiedzenia. W ten sposób każdy będzie mógł zaplanować swój budżet.
Post został pochwalony 0 razy
|
|