zwierzaki
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum zwierzaki Strona Główna
->
Konie
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
O naszym forum
----------------
Powitania
!!!!!!!!Ważne!!!!!!!!
Użytkownicy
Sprawy dotyczące forum
Inne
Zwierzaczki
----------------
Psiaki
Chomiki
Króliczki
Świnki Morskie
Koty
Myszoszkoczki
Koszatniczki
Konie
Inne
Opowieści o zwierzętach
----------------
Futrzaste
Piórkowate
Gadowate
Inne
----------------
Ogłoszenia
Gry i konkursy
Inne
KWCH-Klub Wielbiciela Chomików
----------------
Rasy Chomików
Chomik-pielęgnacja
Inne
Żałoba
KWP-Klub Wielbicieli Psów
----------------
Rasy psów
Nasze psiaki
Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego
Opieka,wychowanie i pielęgnacja szczeniaka
Opieka i pielęgnacja psa sterego (seniora)
Porady i ważne sprawy
Inne
Żałoba
KWK-Klub Wielbicieli Kotów
----------------
Rasy kotów
Nasze kotki
Opieka i wychowanie,pielęgnacja kota dorosłego
Opieka i wychowanie,pielęgnacja kociaka
Porady i ważne sprawy
Inne
Żałoba
kupię/wezme i sprzedam/oddam i znalazłem/zgubiłem-czyli nasze ogłoszenia
----------------
Psy
Koty
Gryzonie
Ptaki
Gady
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
paulu$
Wysłany: Pią 14:40, 27 Lip 2007
Temat postu: koń sie kładzie
Koń się kładzie
NATURALNA POZYCJA LEŻĄCA - źrebaki leżą bardzo chętnie, nawet przez dosyć długi czas, wyciągając się na całą długość, w słońcu, koło matki i jest to zupełnie normalne. Konie dorosłe nie kładą się nigdy i
ą na stojąco (pozwala im na to budowa anatomiczna). Inne natomiast
ą na leżąco, w pozycji na boku, z podkurczonymi nogami. Dorosły koń bardzo rzadko kładzie się w pozycji bocznej, wyciągnięty na całą długość, a gdy już to robi, nie pozostaje w niej zbyt długo, ponieważ przeszkadza mu wzajemny ucisk niektórych mięśni i organów wewnętrznych. Bardzo często zdarza się, że koń kładzie się, żeby się wytarzać, niekiedy wykonuje przy tym nawet pełny obrót. Wreszcie, u klaczy, leżenie może być całkiem naturalną oznaką zbliżającego się porodu.
PATOLOGICZNA POZYCJA LEŻĄCA - pozycja leżąca może jednak stanowić niekiedy powód do niepokoju. Koń cierpiący z powodu kolki może kłaść się i wstawać dosyć często i gwałtownie. Zazwyczaj towarzyszą temu inne objawy: pocenie się, niespokojne zachowanie, grzebanie kopytem w ziemi, przebarwienie śluzówki, przyspieszony oddech itp. Największym niebezpieczeństwem, poza samą kolką, jest w takim przypadku gwałtowny upadek na ziemię, mogący spowodować pęknięcie jakiegoś organu wewnętrznego (żołądka, woreczka żółciowego, rzadziej pęcherza), zwłaszcza jeżeli jest on pełny.
Koń, który zazwyczaj nie kładzie się, a nagle zaczyna to robić, może też cierpieć na anemię, ochwat, przemęczenie, ewentualnie na jakieś bóle (mięśniowe, stawowe lub inne). W takim przypadku trzeba go obserwować, zmierzyć temperaturę, zbadać kopyta w poszukiwaniu anormalnej ciepłoty, obejrzeć śluzówki, a w razie jakichkolwiek podejrzeń wezwać weterynarza.
Szczególny przypadek to znieczulenie ogólne. Koń bowiem znajduje się wówczas w pozycji leżącej, na boku lub na grzbiecie. Jeżeli znieczulenie jest krótkotrwałe, zazwyczaj nie ma większych problemów i zwierzę szybko się podnosi, jako że nowoczesne środki anestezjologiczne są godne zaufania. Trudności pojawiają się, gdy znieczulenie trwa dłużej (zwykle dwie godziny). Wszystkie stosowane w anestezji środki mają skutki uboczne, zakłócają bowiem pracę serca i dróg oddechowych. Gdy koń leży na twardym podłożu (na ziemi lub stole operacyjnym), mięśnie są przygniecione jego własnym ciężarem. Poza tym, z powodu rozkurczowego działania środków znieczulających, mięśnie są gorzej ukrwione i gorzej dotlenione. Może wówczas wystąpić dystrofia poznieczuleniowa, lżejsza lub cięższa, niekiedy nawet całkowicie uniemożliwiająca koniowi wstanie. Z tego właśnie powodu koń powinien być ułożony wygodnie (na słomianej podściółce lub na materacu, z nogami na poduszkach), a nad właściwym dotlenieniem i utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia tętniczego musi czuwać anestezjolog. Przy spełnieniu wszystkich warunków można stosować nawet bardzo długie znieczulenie (do siedmiu czy nawet ośmiu godzin).
PROBLEMY ZE WSTAWANIEM - w większości przypadków problemy wynikają z tego, że koń wstaje w zbyt ciasnym pomieszczeniu (boksie). Niekiedy też próbuje się podnieść na śliskim podłożu (sytuację pogarszają jeszcze podkowy), a jego wysiłki okazują się daremne. W takim przypadku dobrze jest owinąć kopyta zgrzebnym płótnem. Jeżeli natomiast nie chcemy, żeby koń już wstawał, wystarczy unieruchomić mu głowę, przyciskają mocno do ziemi. W tym czasie zyskamy czas na owinięcie kopyt. Osoba trzymająca głowę musi znajdować się poza zasięgiem nóg, w przeciwnym bowiem przypadku naraża się na kopnięcie.
Po zabiegu chirurgicznym koń powinien wstawać na otwartej przestrzeni (trawnik, duży boks lub maneż) lub w boksie specjalnie do tego przeznaczonym. Gdy znieczulenie przestaje działać, koń wstaje bardzo szybko, ale często jest jeszcze nieco oszołomiony, ma problemy z utrzymaniem równowagi i niekiedy uda mu się stanąć dopiero po dwóch lub trzech próbach.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin