zwierzaki
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum zwierzaki Strona Główna
->
Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
O naszym forum
----------------
Powitania
!!!!!!!!Ważne!!!!!!!!
Użytkownicy
Sprawy dotyczące forum
Inne
Zwierzaczki
----------------
Psiaki
Chomiki
Króliczki
Świnki Morskie
Koty
Myszoszkoczki
Koszatniczki
Konie
Inne
Opowieści o zwierzętach
----------------
Futrzaste
Piórkowate
Gadowate
Inne
----------------
Ogłoszenia
Gry i konkursy
Inne
KWCH-Klub Wielbiciela Chomików
----------------
Rasy Chomików
Chomik-pielęgnacja
Inne
Żałoba
KWP-Klub Wielbicieli Psów
----------------
Rasy psów
Nasze psiaki
Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego
Opieka,wychowanie i pielęgnacja szczeniaka
Opieka i pielęgnacja psa sterego (seniora)
Porady i ważne sprawy
Inne
Żałoba
KWK-Klub Wielbicieli Kotów
----------------
Rasy kotów
Nasze kotki
Opieka i wychowanie,pielęgnacja kota dorosłego
Opieka i wychowanie,pielęgnacja kociaka
Porady i ważne sprawy
Inne
Żałoba
kupię/wezme i sprzedam/oddam i znalazłem/zgubiłem-czyli nasze ogłoszenia
----------------
Psy
Koty
Gryzonie
Ptaki
Gady
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
paulu$
Wysłany: Pon 19:23, 23 Lip 2007
Temat postu: kondycja
Podobnie jak u ludzi jednym z podstawowych problemów zdrowotnych jest otyłość. Wielu właścicieli czworonogów myśli, że trochę więcej kochanego ciała nikomu nie zaszkodzi. Nie ma nic bardziej mylnego, otyłość jest chorobą. Psy z nadwagą mają takie same problemy zdrowotne jak ich właściciele, jak np. cukrzyca, która jest wyjątkowo trudna w leczeniu. Otyłość może również skrócić życie naszego pupila.
Jeżeli nie jesteś pewien czy twój pies ma nadwagę jest kilka prostych sposobów. Pies o normalnej wadze, powinien mieć wcięć w linii talii, a żebra powinny być łatwo wyczuwalne pod skórą. Jeżeli twój pies stracił wcięcie w talii, a żebra są trudno wyczuwalne świadczy to odkładaniu się tkanki tłuszczowej i jak najszybciej trzeba podjąć kroki, aby zapobiec dalszemu postępowi tycia.
Istnieje wiele czynników, które warunkują otyłość u psów. Podstawowe czynniki to przede wszystkim przekarmianie, braku ruchu, niedoczynność tarczycy, inne zaburzenia hormonalne, wiek, płeć i rasa psa. Niektóre rasy mają szczególne uwarunkowania do tycia np. Labrador Retriever , dlatego należy zachować szczególną uwagę w trakcie ich hodowli. Jeżeli Twój pies wykazuje nadwagę warto by je kondycje ocenił weterynarz, który również zaproponuje odpowiedni sposób odchudzania naszego pupila. Poza oceną kondycji psa, należy zastanowić się nad sposobem jego żywienia i rodzajem stosowanej karmy. Wiele firm produkujących karmy, szczególnie te powszechnie spotykane w naszych marketach zachwala swoje produkty jednak należy mieć się na baczności przed nieuczciwymi producentami. Nie zawsze karma nawet z wyższej półki jest odpowiednio skomponowana dla naszego psa, często zawiera wiele niepełnowartościowych składników odżywczych, które w żaden sposób nie przyczyniają się do utrzymania naszego pupila w dobrej kondycji. Dobierając karmę należy zawsze brać pod uwagę wiek naszego pupila, jego masę jak również jego codzienną aktywność fizyczną. Co raz popularniejsze na naszym rynku stają się karmy tzw. ?low calories? o niższej kaloryczności, przeznaczone specjalnie dla psów i kotów z nadwagą. Karmy tego typu najlepiej zakupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.
W trakcie odchudzania należy również ograniczyć psu wszelkiego rodzaju łakocie, przekąski i psie przysmaki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ile wysoko kalorycznych przekąsek pies spożywa pomiędzy właściwymi posiłkami. Czasami zdarza się, że ilość spożytych przez psa kalorii wraz z psimi przysmakami przekracza znacznie kaloryczność normalnego posiłku. Jeżeli Twój jest przyzwyczajony jest do tzw. ?podjadania? zastąp niezdrowe przysmaki gotowaną marchewką czy też specjalnie skomponowanymi, niskokalorycznymi psimi przysmakami, Kolejną zasadą jest nie dokarmianie psa resztkami z naszego stołu, które dla psa są jak najbardziej niezdrowe. Niestety to, co dobre dla nas, nie jest odpowiednie dla naszego pupila ze względu na źle zbilansowane składniki odżywcze zawarte w posiłku i często o wiele wyższą kaloryczność niż zapotrzebowanie energetyczne naszego psa. Poza tym możemy w ten sposób przyzwyczaić psa do tzw.
żebrania? i wtedy już żaden posiłek nie obędzie się bez udziału naszego pupila.
Oprócz zmiany diety i nawyków żywieniowych, bardzo ważnym elementem jest ruch. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ruch jest równie ważnym dla utrzymania naszej kondycji fizycznej, jak również naszego czworonoga. Jeżeli nasz pies ma nadwagę minimalna dzienna dawka ruchu dla naszego pupila nie powinna wynosić minimum 1h. Spacer poranny jak wieczorny powinien wynosić do 30 min, w zależności od rozmiaru psa. Warto również zabrać ze sobą na spacer piłeczkę lub patyk, którą mógłby nasz pupil aportować. Trochę ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, dlatego dobrym pomysłem jest również poranny jogging z naszym przyjacielem u boku
.
Spadek masy ciała psa powinien być stopniowy, najlepiej, aby nasz pies tracił na wadzę 1 do 2 % swojej wagowej nadwyżki na tydzień. Należy regularnie ważyć naszego pupila.
Głóną przyczyną psiej otyłości jest przekarmienie i brak aktywności fizycznej, dlatego należy pamiętać, aby dieta naszego psa była odpowiednio zbilansowana, a spacery i zabawa towarzyszyły mu każdego dnia.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin