paulu$ |
Wysłany: Pon 14:53, 23 Lip 2007 Temat postu: choroby itp. |
|
* Ziajanie, a nawet bardzo intensywne, któremu najczęściej towarzyszy wywieszanie języka, nie jest oznaką choroby. Ponieważ w skórze psa nie wystepują gruczoły potowe, przeto w czasie upału lub wysiłku reguluje on wewnętrzną ciepłotę przez ziajanie. Musi ziajać, gdyż nie może się pocić.
* Suchy, gorący często jest objawem choroby psa. jednak zjawisko to jest naturalne po śnie, wytężonej pracy, podczas suszy, po grzebaniu w wysuszonej ziemi, a także suki w czasie rui. Trzeba więc obserwować czy po pewnym czasie nie staje się znów wilgotny. W wątpliwych przypadkach mierzy się psu temperaturę (w odbycie).
* Gdy podejrzewamy, że pies jest chory mierzymy temperaturę. technika mierzenia temperatury jest nastepująca. natłuszczony koniec temometru wkłada się na 3 cm do odbytnicy i wyjmuje po 3 - 4 minutach. Czynność tę wykonuje pan - przewodnik sfory, przytrzymując psa za kark. Druga osoba powinna podłożyć psu rękę pod brzuch, żeby nie siadł (można złamać termometr). Normalna ciepłota ciała u psa wynosi 37,3 - 38,2 stopnie C. Gdy przekracza 39 stopni C, trzeba wezwać lekarza weterynarii.
* Pies zarazony wścieklizną zachowuje się nienormalnie. Zazwyczaj jest ponury, drażliwy, wylękniony, kapryśny, smutny, ie ma apetytu, ale wykazuje skłonność do gryzienia przedmiotów niejadalnych (mebli, butów, ziemi, kamieni itp.). Reaguje na najmniejsze bodźce świetlne, chętnie kryje się w zacienionych miejscach, ma chwiejny chłód, jest trwożliwy, ucieka, ale też niespodziewanie kąsa, ma zachrypnięty głos.
* Jesli pies ma wielkie pragnienie, a przy tym chnie i cierpi na przewlekłą egzemę grzbietu - jest to związane z chorobą nerek. Leczenie musi przeprowadzić lekarz wteterynarii. Można uniknąć tego schorzenia, żywiąc psa bez soli i przypraw oraz zapewniając mu obszerny wybieg.
* Bezwład zadu często występuje u psów o długim tułowiu. Przeważnie u psów w podeszłym wieku, ale zdarza się też u młodych. Jest następstwem wypadnięcia krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Stosuje się leczenie operacyjne, ale nie zawsze uzyskuje się pożądany skutek. Wtedy pozostaje tylko uśpienie psa. |
|